Tegoroczny Turniej

Wyniki

Etap korespondencyjny

Miejsce Godło Szkoła Punkty Średnia
1 Fenix Klub Naukowy Fenix w Warszawie 164 8.20
2 ARTEMIS Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej 131 6.55
3 Gravity98 XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 97 4.85
4 SKWARKI III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy 79 3.95
5 Rozgwiazdy XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 78 3.90
6 Sigma XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 72 3.60
7 Nasza XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 67 3.35
8 PRY2MAT Pryzmat Akademickie Liceum Ogólnokształcące fundacji Sternik 13 2.17

Do zawodów półfinałowych zostało zakwalifikowane 7 drużyn.

Półfinały Warszawa (15 Marca)

Miejsce Godło Szkoła SP1 SP2 Razem
1 Fenix Klub Naukowy Fenix w Warszawie 46,7 49,7 96.4
2 Rozgwiazdy XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 36,6 30,8 67.4
3 Skwarki III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy 25,5 32,7 58.2

Półfinały Wrocław (22 Marca)

Miejsce Godło Szkoła SP1 SP2 Razem
1 ARTEMIS Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej 41,3 40,2 81,5
2 Gravity98 XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 33,3 28,4 61,7
3 Sigma XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 27,2 31,5 58,7
4 Nasza XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie 25,8 28,6 54,4

Finały (26 Kwietnia)

Finały Turnieju Młodych Fizyków odbędą się 26 kwietnia w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie. W finale zmierzą się cztery drużyny – po dwie najlepsze z każdego okręgu:

  • Fenix
  • Rozgwiazdy
  • ARTEMIS
  • Gravity98

Terminarz

20-stycznia-2025 Termin nadsyłania prac na etap korespondencyjny

15-marca-2025 Zawody półfinałowe w Warszawie Program zawodów

22-marca-2025 Zawody półfinałowe we Wrocławiu Program zawodów

26-kwietnia-2025 Finały eliminacji krajowych

29 czerwca – 6 lipca 2025 Zawody Turnieju Międzynarodowego w Lund, Szwecja (IYPT 2025)

Zagadnienia

Ściągnij oficjalną wersję polską

Ściągnij oficjalną wersję angielską

1. Wymyśli Sam: Papierowy bumerang
Wykonaj powracający bumerang składając i/lub wycinając kartkę papieru. Zbadaj, jak ruch takiego bumerangu zależy od istotnych parametrów.

2. Mięsień z powietrza
Umieść balon w cylindrycznej siatce (czasami używanej do pakowania czosnku) i nadmuchaj go. Siatka będzie się rozszerzać i skracać. Zbadaj właściwości takiego „mięśnia”.

3. Lato Lato
Przymocuj po jednej kulce do każdego z końców sznurka i zaczep środek sznurka do osi, która może się poruszać. Gdy oś będzie oscylować w kierunku pionowym, kulki zaczną się zderzać i odskakiwać z rosnącą amplitudą. Zbadaj to zjawisko.

4. Wspinające się magnesy
Przymocuj pręt złożony z cylindrycznych magnesów neodymowych poziomo do pionowego pręta ferromagnetycznego. Ogranicz ruch magnesów do kierunku pionowego. Gdy pręt ferromagnetyczny będzie się obracał wokół swojej osi symetrii, pręt magnetyczny zacznie poruszać się w górę. Wyjaśnij to zjawisko i zbadaj, jak prędkość wspinania zależy od odpowiednich parametrów.

5. Tańcząca sprężyna
Skręć sprężynę Slinky kilka razy i trzymaj jej dolny koniec nieruchomo. Po puszczeniu górnego końca sprężyny, Slinky zacznie „tańczyć” – gdy na sprężynę spojrzymy z boku, zjawisko będzie przypominać falę. Wyjaśnij to zjawisko i zbadaj parametry wpływające na ruch sprężyny.

6. Cieknący kran
Krople spadające z cieknącego kranu mogą tworzyć interesujące rytmy kapania, gdzie czas pomiędzy kroplami zależy od przepływu wody. Zbadaj to zjawisko i określ, jak zależy ono od odpowiednich parametrów.

7. Działo z linijek
Dwie linijki są ściskane razem. Okrągły pocisk (np. plastikowa zakrętka od butelki lub kulka) zostaje umieszczony pomiędzy nimi, blisko jednego z końców. Gdy na powierzchnię linijek zostanie wywarta dodatkowa siła, pocisk zostaje wyrzucony z dużą prędkością. Zbadaj ten efekt oraz parametry wpływające na prędkość wyrzutu.

8. Lewitujący płyn
Kiedy pojemnik częściowo wypełniony cieczą drga w pionie i powietrze jest wstrzykiwane przy dnie pojemnika, płyn może „lewitować”. Zbadaj to zjawisko.

9. Assysta magnetyczna
Przymocuj jeden lub dwa magnesy do niemagnetycznej i nieprzewodzącej podstawy w taki sposób, aby przyciągały magnes zawieszony na sznurku. Zbadaj, jak ruch zawieszonego magnesu zależy od różnych parametrów.

10. Konwekcja Rayleigha–Bénarda
Podgrzewając jednolicie i powoli dno pojemnika zawierającego zawiesinę proszku w oleju (np. sproszkowanej miki w oleju silikonowym), można zaobserwować powstawanie struktur wyglądających jak komórki. Wyjaśnij i zbadaj to zjawisko.

11. Sprężynowa histereza
Połącz dwie identyczne sprężyny symetrycznie z masą, tworząc kształt przypominający literę „V”, i przyłóż do masy siłę, którą możesz zmieniać. Gdy siła ta ulega zmianie, ruch masy może zależeć od historii zmian przyłożonej siły. Zbadaj to zjawisko.

12. Dźwięk kontra płomień
Mały płomień można ugasić dźwiękiem. Zbadaj parametry płomienia oraz parametry dźwięku, które decydują o tym, czy płomień zgaśnie.

13. Makaronowy akcelerator
Gdy kawałek spaghetti zostanie wepchnięty do wygiętej rurki, drobne kawałki spaghetti mogą zostać wyrzucone z drugiego końca rurki z zaskakująco dużą prędkością. Przeanalizuj to zjawisko i zbadaj jego przyczyny.

14. Wodna rakieta
Pompuj powietrze do plastikowej butelki częściowo wypełnionej wodą. W pewnych warunkach butelka zostaje wystrzelona i wzleci w powietrze. Zbadaj, jak przyspieszenie podczas startu zależy od odpowiednich parametrów.

15. Wyjąca miska
Kiedy uderzysz w bok metalowej miski zawierającej trochę wody, usłyszysz charakterystyczny dźwięk. Dźwięk zmienia się, gdy woda w misce się porusza. Zbadaj i wyjaśnij to zjawisko.

16. Pompa Wirtz’a
Pompa Wirtz’a to pionowo zamontowana spirala, pusta w środku. Jeden jej koniec zanurza się pod wodą raz na obrót, podczas gdy drugi koniec (w osi obrotu spirali) jest połączony z pionową rurką. Obracanie spirali może powodować pompowanie wody na dużą wysokość. Wyjaśnij to zjawisko i zbadaj, jak istotne parametry wpływają na wysokość słupa pompowanej wody.

17. Kwantowy ślad
Skieruj światło lasera na polimer organiczny (np. styropian). Rozproszone światło może mieć większą lub mniejszą długość fali niż światło padające. Wyjaśnij to zjawisko i ustal, jakie wnioski można wyciągnąć na temat struktury molekularnej materiału na podstawie przesunięcia długości fali.