Turniej Młodych Fizyków

Puchar na IYPT 2021

Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal zajmując pierwsze miejsce w 34 Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków - International Young Physicists’ Tournament (IYPT), który został rozegrany w dniach 7-14 lipca na Międzynarodowym Uniwersytecie Kutaisi w Gruzji.

Drużyna z Polski wygrała rywalizacje z 15 krajami z całego świata. Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków to ostatni etap rywalizacji młodzieży biorącej udział Turnieju Młodych Fizyków organizowanym przez Polskie Towarzystwo Fizyczne przy ścisłej współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk oraz wsparciu Wydziałów Fizyki Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Turniej Młodych Fizyków jest trzyetapowym drużynowym konkursem dla licealistów prowadzących przez rok pracę badawczą nad 17 otwartymi problemami z różnych dziedzin fizyki. Rozgrywki Turnieju polegają na udziale drużyn w starciu, w którym prezentowane jest rozwiązanie jednego z tematów a następnie odbywa się dyskusja przedstawionego zagadnienia.

W zmaganiach na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Kutaisi Polska drużyna występowała w składzie:
Jan Turczynowicz (kapitan)
Mikołaj Czarnecki
Maciej Dąbkowski
Igor Kumela

Mimo obostrzeń, przez które szkoły były zamknięte, drużyna intensywnie pracowała przez cały rok dzięki pomocy Fundacji Klub Naukowy Fenix udostępniającej swoje laboratoria do pracy entuzjastom fizyki. Drużyna w finale zaprezentowała opracowanie zadania dotyczącego nieliniowych drgań sprzężonych. Zawody trwały tydzień i zakończyły się ścisłym finałem w którym Polska (45.0 pkt) pokonała Słowację (42.2 pkt) i Austrię (40.8 pkt), osiągając najlepszy wynik od 2004 roku, kiedy poprzednio zdobyła puchar w trakcie zawodów rozgrywanych w Australi.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2014